Projekt FIO 2016 zakończony! Podsumowanie

Projekt „Dziś aktywni w Domu, jutro otwarci na świat”, realizowany przez grupę nieformalną „Razem na rzecz dzieci” pod patronatem Stowarzyszenia „Czas dla Rodziny”  dobiegł końca. Od 1.06.2016 do 16.09.2016 działaliśmy na rzecz dzieci z Rodzinnego Domu Dziecka z Domecka oraz Dzieci i Matek z Domu Matki i Dziecka z Opola. Pracowaliśmy w trzyosobowym składzie: psycholog, animator oraz instruktor zajęć artystycznych. Jak zawsze wspierały nas cztery wspaniałe wolontariuszki.

DSCN3543

DSCN3552

DSCN3546

W ramach zaplanowanych zajęć przeprowadziliśmy cztery warsztaty:

  1. „Scenariusz!” – w którym dzieci dobierały sobie ulubione wiersze Jana Brzechwy bądź innych autorów, na podstawie których chciały przygotować spektakl;
  2. „Aktorzy!” – w którym z drewnianych łyżek wyczarowaliśmy najrozmaitsze kukiełki – naszych aktorów;
  3. „Scenografia!” – w którym przygotowywaliśmy elementy scenografii do naszych przedstawień;
  4. „Spektakl!” – podczas którego przygotowywaliśmy domowe inscenizacje, wystawione dla pracowników i przyjaciół obu placówek.2663431

Ostatnim elementem projektu były wyjście do Opolskiego Teatru Lalki i Aktora na dwa spektakle: „Idziemy po skarb” i „Mała mysz i słoń do pary”.

p1070993

Zajęcia parateatralne cieszyły się dużym powodzeniem u dzieci i uznaniem u matek i opiekunów. Okazały się być nie tylko płaszczyzną do twórczej ekspresji dzieci, ale również miejscem ujawnienia skrywanych lęków przy jednoczesnej próbie oswojenia się z nimi. Zabawa w teatr zaowocowała również lepszą znajomością twórczości polskich pisarzy – dzieci już niemal z pamięci cytują „Kaczkę Dziwaczkę” czy też „Na straganie”. Przygotowywanie kukiełek i emocje towarzyszące spektaklom stanowiły pozytywne doświadczenie dla wszystkich uczestników zajęć i jesteśmy przekonani, że ta forma zabawy będzie często stosowana przez nich już samodzielnie.

72

27

22

P1070900

Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy przeprowadzić warsztaty z tak wspaniałymi grupami i jednocześnie mieć możliwość przyglądania się rodzącej się w nich fascynacji światem teatru.

Zadanie było finansowane ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz środków Samorządu Województwa Opolskiego.

sponsorzy2-520x76