Nasze projekty

 

 

Szanowni Państwo!

W tym miejscu prezentujemy Państwu w skrócie projekty, jakie zrealizowaliśmy. Jesteśmy dumni z każdego udanego przedsięwzięcia, które pozwala nam wypełniać misję naszego Stowarzyszenia, jaką jest troska o rodzinę.

OPOLE:

 • 21.06.2014 roku zorganizowaliśmy „Opolski Plener z Mateczką”, czyli spotkanie artystów, dzieci, seniorów i wszystkich innych chętnych mieszkańców Opolszczyzny do wspólnego tworzenia własnych wizerunków Matki Boskiej Opolskiej, przez wielu nazywanej po prostu „Mateczką”. W unikalny sposób połączyliśmy edukację artystyczną i kulturalną wraz z lekcją lokalnej historii, z którą malowany przez uczestników Pleneru obraz nierozerwalnie się wiąże. Po plenerze uruchomiliśmy wystawę prac dzieci-opolskich przedszkolaków, którą można było oglądać do końca wakacji w opolskiej Katedrze. W przyszłości planujemy wystawę wszystkich prac uczestników.

 

 • Od 15.09.2014 do 15.11.2014  realizowaliśmy projekt „Kierunek FIO – wsparcie dotacyjne dla organizacji pozarządowych z województwa opolskiego”, który był realizowany przez Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz Stowarzyszenie Dolina Stobrawy. W ramach projektu otrzymaliśmy dotację na zakup sprzętu w ramach wyposażenia naszego Stowarzyszenia. Kupiliśmy laptop, rzutnik oraz drukarkę.

 

 • 28.09.2014 roku zorganizowaliśmy spotkanie rodzin Członków Stowarzyszenia w gospodarstwie agroturystycznym „Stary Młyn” w Krasiejowie.  Było bardzo kameralnie, rodzinnie, swojsko. Zorganizowaliśmy własne zabawy integracyjne, w trakcie których zarówno dzieci jak i dorośli mogli się bliżej poznać. Był też mecz siatkówki, pieczenie kiełbasek, wspólny posiłek, spacery po lesie oraz animacje z Pszczółką Mają. Udało nam się zorganizować wspaniałą rodzinną imprezę niemal wyłącznie własnym sumptem i dzięki dobrym chęciom wielu osób. Planujemy powtórzyć to spotkanie!

 

 • Od 30.10.2014 do 19.12.2014 realizowaliśmy projekt „TAK abstynencji w czasie ciąży”, który został sfinansowany ze środków Samorządu Województwa Opolskiego. W ramach projektu wyszkoliliśmy ponad 60 osób, nowych liderów promocji abstynencji w czasie ciąży, którzy są przygotowani do rozmów na temat FAS/FASD.

 

 • 17.05.2015 spotkaliśmy się w Krasiejowie na kolejnym spotkaniu integracyjnym dla rodzin. Dopisała pogoda, były zabawy w rodzinnym gronie, ale również czas na spacery, rozmowy i poznawanie się przy suto zastawionym stole. Imprezę zorganizowaliśmy własnym sumptem i dzięki gościnności gospodarstwa agroturystycznego „Stary Młyn” w Krasiejowie.

 

 • 24.05.2015 zorganizowaliśmy w Opolu event „Rodzina na schody”, czyli pokaz mody rodzinnej, który miał miejsce na schodach kościoła „na górce”. To inicjatywa, która miała na celu pokazanie „mody rodzinnej” i promowania rodzicielstwa, przy jednoczesnym udziale w ważnym wydarzeniu kulturalnym. Poprzez atrakcyjną formę swoistego pokazu mody podkreślaliśmy estetykę ubioru i to, jak ważna jest w codziennym życiu. Przez cały czas trwania pokazu można było zasięgnąć krawieckiej „eko-porady”. W imprezę zaangażowało się wiele osób oraz instytucji. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbali filharmonicy z Opola, o kwiaty zadbała Kwiaciarnia „Zielona Gęś”, o nagłośnienie Radio Doxa. Relacja ze spotkania ukazała się w TV Opole.

 

 • Zainspirowani sierpniową akcją naszego oleskiego oddziału postanowiliśmy włączyć się w świętowanie Dnia Matki Boskiej Zielnej i na 15 sierpnia przygotowaliśmy symboliczne kopertki, w których znajdowała się lawenda, krótka historia święta oraz informacja o naszym Stowarzyszeniu. Cieszymy się, że akcja przypadła do gustu wiernym i miała duże powodzenie. Już obmyślamy podobną aktywność na większą skalę w 2016 roku!

 

 • Od 25.05.2015 do 25.09.2015 roku realizowaliśmy projekt w ramach dofinansowania w ramach wygranego grantu w konkursie ofert na mikrodotację „Kierunek FIO 2015”. Projekt zakładał aktywizację mieszkańców Domu Matki i Dziecka w Opolu-Grudzicach. W ramach prowadzonych działań odbyły się warsztaty dla matek i dzieci oraz wyjścia m.in. do Opolskiego Teatru Lalki i Aktora oraz wyjazd do „Jura Parku” w Krasiejowie. Zadanie było finansowane ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

 

 • 28 kwietnia 2016 nasze Stowarzyszenie miało ogromną przyjemność podjąć się współpracy z Publicznym Gimnazjum w Kolonowskiem. Dla uczniów trzecich klas tejże szkoły przygotowaliśmy specjalną ofertę zajęć edukacyjnych. „Cybeprzestrzeń: szansa czy zagrożenie” – pod takim hasłem odbyły się dwugodzinne warsztaty, podczas których uczniowie nie tylko usystematyzowali wiedzę związaną ze zjawiskami występującymi w Internecie, ale również poznali jego ciemną stronę.

 

 • Z wielką dumą i radością informujemy Państwa, iż wykład promujący działalność Akademii Każdego Wieku przeszedł już do historii! 12 maja 2016 wraz z naszymi partnerami, Wyższą Szkołą Bankową, Miejską Biblioteką Pedagogiczną oraz Sądem Okręgowym w Opolu zorganizowaliśmy spotkanie wykładowe, które było częścią uroczystych obchodów XVIII Opolskich Dni Seniora. „Przepis na szczęście, czyli jak dbać o dobrostan psychiczny” to temat, który podjęliśmy zgodnie z planem tuż po 11:00. Panie prelegentki – Mirosława Olszewska oraz Magdalena Szul-Fryda podały zebranym niesamowity i prosty sposób na zachowanie zdrowia psychicznego w każdym wieku!

  Akademia Każdego Wieku była projektem mającym na celu aktywizację, rozwój i wzbogacanie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji osób starszych, matek, a także rodzin z dziećmi. Chcieliśmy zintegrować pokolenia, rozwijać ich zainteresowania i potencjał, a także budować więzi osobiste i społeczne pomiędzy Uczestnikami i Ich Najbliższymi. Jednocześnie pragnęliśmy promować właściwe postawy rodzicielskie wraz z twórczymi metodami wychowywania dzieci.

  Niestety, ale z różnych obiektywnych przyczyn, nasze Stowarzyszenie nie mogło kontynuować współpracy przy tym projekcie. Osobom, które działają dalej życzymy powodzenia!

 • 17 maja 2016 otrzymaliśmy informację, iż projekt grupy nieformalnej „Razem na rzecz dzieci” o nazwie „Dziś aktywni w Domu – jutro otwarci na świat” otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu grantowego „Kierunek FIO”! Grupa starała się o dofinansowanie pod patronatem naszego Stowarzyszenia! W ramach projektu od czerwca do września 2016 roku w Domu Matki i Dziecka w Opolu oraz w Rodzinnym Domu Dziecka w Domecku będą organizowane zajęcia parateatralne, które poprowadzą animator kultury, psycholog oraz instruktor zajęć artystycznych. W ramach projektu będzie również zorganizowane wyjście do Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w Opolu. Zadanie finansowane jest ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

 • Projekt grupy nieformalnej „Razem przeciw wykluczeniu” o nazwie „Kultura dla każdego” otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu grantowego „Kierunek FIO”! Grupa starała się o dofinansowanie pod patronatem naszego Stowarzyszenia!W ramach projektu od sierpnia do listopada 2017 roku w Domu Matki i Dziecka w Opolu były organizowane zajęcia parateatralne, które poprowadzili animator kultury, psycholog oraz pedagog. W ramach projektu odbyło się również wspólne wyjście do Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w Opolu oraz Muzeum Polskiej Piosenki.

 

 • Nadal aktywnie działamy profilaktycznie i odwiedzamy szkoły z warsztatami na temat cyberprzestrzeni i jej zagrożeń. Ostatnie odbyły się w styczniu 2018 roku w szkole w Kolonowskiem i połączyliśmy je ze spotkaniem dla rodziców.

 

 KĘDZIERZYN-KOŹLE – działania lokalne członków Stowarzyszenia

 • 5.12.2015 o godz. 16:00 Stowarzyszenie zorganizowało „Randkę Małżeńską” w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu. Odbył się seans filmu „Odważni”, na każdego czekał również słodki poczęstunek. Aby randka nie była „randką” tylko z nazwy, podczas spotkania oddział zapewnił opiekę nad dziećmi.
 • 30.01.2016 Stowarzyszenie zaprosiło na „Rodzinne pieczenie faworków”, które odbyło się w Jadłodajni „Pszczółka”. Faworki zostały przygotowane od początku do końca, a później z przyjemnością skonsumowane pośród przyjemnej rodzinnej atmosfery 🙂

 

A  R  C  H  I  W  U  M

działalności oddziałów z Olesna oraz z Prudnika

ODDZIAŁ OLESNO:

 • 15 sierpnia 2014 roku, w dzień Matki Boskiej Zielnej, członkowie Stowarzyszenia własnoręcznie przygotowali przepiękne bukiety składające się z kwiatów i ziół. To wydarzenie zintegrowało nową grupę członków naszej organizacji oraz pozwoliło „pokazać” się lokalnej społeczności i zachęcić innych do współpracy na rzecz rodziny.
 • Z inicjatywy oleskiego oddziału Stowarzyszenia 5 września 2014 roku w MDK Olesno o godz 15:00 odbyło się spotkanie tematyczne pt: „Porozmawiajmy o małżeństwie”. Kameralna grupka zebranych żywo angażowała się w proponowane tematy rozmów. Pojawiła się też potrzeba przeprowadzenia warsztatów na temat komunikacji małżeńskiej.
 • Od października 2014 roku, w ramach działalności Stowarzyszenia i dzięki staraniom jej członków, powstała świetlica środowiskowa w Oleśnie, w ramach której organizowane są zajęcia i warsztaty.  Dzięki dotacji z Urzędu Miasta Olesna otrzymaliśmy dofinansowanie na zatrudnienie koordynatora świetlicy w miesiącach październik-grudzień 2014. W organizowanych zajęciach uczestniczy spora grupa dzieci z Gminy Olesno w wieku szkolnym (6-16 lat). Zajęcia odbywają się w czwartki w godz.: 16:00-19:00. Do tej pory świetlica zorganizowała półzimowisko, bal karnawałowy oraz szereg zajęć tematycznych, które rozwijają wyobraźnię dzieci. Zachęcamy do śledzenia profilu na Facebooku, na którym mieszczą się zawsze aktualne informacje! https://www.facebook.com/swietlicaolesno?fref=ts
 • 24 stycznia 2015 roku Grupa Mamy z Olesna i okolic „Razem Raźniej” w MDK Olesno przeprowadziła kwestę na rzecz zajęć świetlicowych. Bardzo dziękujemy organizatorom! Kwesta polegała na rozprowadzaniu rękodzieła zrobionego przez członków i sympatyków naszego stowarzyszenia. Piękną inicjatywę wykazało też środowisko wsi Sternalice gromadząc się na wytwarzaniu rękodzieła. Pięciokrotnie spotkali się w sali wiejskiej wytwarzając piękne kartki, ozdoby w filcu i drewna.
 • W sierpniu 2015 oddział ponowił akcję „Zapraszamy na Zioło!”, w ramach której tworzone były bukiety w kwiatów i ziół, na święto Matki Boskiej Zielnej. Podobnie jak rok temu wiązanki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem!

 

ODDZIAŁ PRUDNIK

 • 15 .09.2014 – 15.11.2014 – oddział Stowarzyszenia, jeszcze jako grupa nieformalna, wygrał grant na realizację projektu w ramach środków z Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz środków Samorządu Województwa Opolskiego. Projekt nazywał się „Cud Rodziny” i obejmował mieszkańców Prudnika oraz okolic. W ramach działań zorganizowano warsztaty z wykonywania ozdób, wykorzystując przy tym „dary jesieni”, czyli liście, szyszki itd. Wszystkie ozdoby można było oglądać na specjalnie przygotowanej wystawie. Były również rodzinne spacery połączone z gimnastyką oraz nordic working, zabawy z chustą animacyjną, proekologiczne zabawy.
 • 5.12.2015 – odbyło się mikołajkowe spotkanie zorganizowane przez prudnicki oddział Stowarzyszenia dla wszystkich chętnych rodzin. Z inicjatywy prezeski oddziału każde dziecko oraz dorosły otrzymało upominek, wysłuchało również historii św. Mikołaja-biskupa.
 • Oddział terenowy zorganizował również spotkanie adwentowe dla członków Stowarzyszenia. Dekoracją były wieńce wykonane przez seniorów.
 • W każdy czwartek o godz. 16:00 członkowie oddziału terenowego Stowarzyszenia zapraszają na rodzinne spotkanie w kawiarence działającej przy I LO im. Mickiewicza w Prudniku. To okazja do spotkań, wymiany poglądów, zainspirowania się, mająca przede wszystkim wzmocnić więź lokalnych rodzin oraz zintegrować lokalną społeczność.
 • 24. 08. 2015 r. do 15. 11. 2015 r. oddział Prudnik realizował projekt pt.„Warsztaty Zdrowia – wiedza zrozumienie – działanie. Podstawy wiedzy z zakresu żywienia i aktywnego stylu życia.”, który jest sfinansowany ze środków budżetu Starostwa Powiatowego w Prudniku.

 

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *